Ogrzewanie

Zalety kotłów na pellet

Piece na pelet są niezwykle biologicznie nieszkodliwe. Są też dość zautomatyzowane i wydajne. Co jeszcze należałoby uświadomić sobie o tym rodzaju ogrzewania domu, kto powinien zwrócić na niego uwagę i z jakiego powodu warto w niego zainwestować?

Tekst został napisany na podstawie informacji ze strony www firmy Domusa – kotły na pellet.

Jakie są plusy kotłów na pellet?

Pomyśleć o nich powinien każdy, ponieważ ich działanie jest bardzo ekologiczne, ale w głównej mierze domy, które nie mają dostępu do gazu ziemnego. Pellet jest mimo wszystko lepszym rozwiązaniem niż użytkowanie węgla kamiennego.

  • Nie wydziela on wcale gazów cieplarnianych CO2, co jest w zasadzie niewiarygodnie ważnym bodźcem w dzisiejszych czasach, ponieważ walczymy z globalnym ociepleniem.
  • Znaczna część kotłów na pelet osiąga 5 klasę energetyczno-emisyjną.
  • Kolejną korzyścią jest niemalże kompletne zautomatyzowanie tych pieców. Same się podpalają, same dawkują paliwo i w razie potrzeby tłumią się automatycznie. Jedyne o czym powinieneś myśleć to co kilka dni dodać pellet i wyrzucić popiół.
  • W sklepach wyszukamy też piece z dodatkowym zasobnikiem CWU, na skutek czego możliwe będzie ogrzewanie wody.
  • Kotły na pellet są korzystniejsze cenowo przy użytkowaniu niż te zasilane olejem albo gazem LPG . Ich cena będzie porównywalna do tych zasilanych gazem ziemnym, ale tak jak wspominaliśmy – jest to rozwiązanie idealne dla lokalizacji, gdzie nie jest on dostępny.

Jak dużo naszej uwagi potrzebuje kocioł na pellet?

Piece na pelet zazwyczaj mają tylko jeden guzik, który włącza całą maszynę. W ten sposób równocześnie rozpalamy kocioł, włączamy wentylator i podajnik paliwa.

Kotły na pellet są chyba najbardziej skomputeryzowanymi piecami jakie znajdziemy na rynku. Mają system automatycznego startowania i same porcjują sobie paliwo. Dostępne są też piece, którymi można kierować za pomocą aplikacji na telefon. W ten sposób jedyny obowiązek jaki nas przy nich czeka to dorzucanie pelletu. Częstotliwość wykonywania tego zależy od wielkości pieca jaki mamy – zazwyczaj jest to około 3-5 dni.

Oczywiście wcześniej koniecznie trzeba dobrze skonfigurować piec na pellet, tak żeby nie zużywał zbyt wiele paliwa albo powietrza. Aspekty te wpływają na moc i spalanie pieca. Najważniejszymi parametrami, na które trzeba zwrócić uwagę są przede wszystkim temperatura kotła i zasilania instalacji grzewczej i wydajność podajnika paliwa. Jeżeli nie umiemy samodzielnie ustawić poprawnie pieca, albo nie wiemy czy na pewno wykonaliśmy to dobrze – poprośmy o pomoc specjalistę. Czasem warto zapłacić więcej i upewnić się, że wszystko funkcjonuje poprawnie, niż martwić się zbyt dużym zużywaniem paliwa, brakiem ogrzewania w domu albo awariami.

Pelet jest niezwykle wygodny. Wykonany jest z resztek po obróbce drewna. Mowa tu o trocinach, zrębkach i wiórach, które są połączone w niewielkie walce albo kulki. Z tego powodu jest bez porównania czystszy od węgla, z tego powodu kotła nie musisz myć bardzo często, a popiół z pelletu jest ekologiczny. W dodatku, ze względu na jego wielkość i kształt niesamowicie łatwo się go dozuje.

O co zapytać przed zakupem kotła na pelet?

Co najważniejsze zwróćmy uwagę na to ile mamy dostępnego miejsca na postawienie kotła. Kotły mają najróżniejsze gabaryty w zależności od mocy, wielkości zbiornika czy dodatkowego zasobnika do ogrzewania wody.

Dodatkowo musimy sprawdzić czy nasz komin jest wymaganych wymiarów. Producenci nakazują minimalnych gabarytów komina. Dodatkowo niezmiernie istotny jest dostęp do wentylacji wywiewnej i nawiewnej. Piec musi mieć nieprzerwany dostęp do świeżego powietrza.

Niezmiernie istotne jest upewnienie się jaką gwarancję ma nasz potencjalny piec i jak daleko na wszelki wypadek są serwisy naprawcze.

Na rynku znajdziemy kotły tylko na pelet, ale także takie mieszane na pellet i ekogroszek. Zwróćmy uwagę jaki piec montujemy, gdyż dodawanie ekogroszku w piecu, który nie jest do tego przeznaczony może nie skończyć się się dobrze.

Być może zainteresuje Cię również: