Ogrzewanie

Podstawowe pojęcia o ogrzewaniu domu. Co to pellet i ekogroszek?

Większość osób znajdujących się w domkach wolnostojących korzysta z pieców ogrzewanych różnymi typami paliw opałowych. Na rynku znajduje się ich bardzo dużo, dlatego osobom nie interesującym się tym tematem może być niełatwo wybrać coś dla siebie. Chociaż obszerny wybór z początku może być problemem, to w istocie nie jest to tak zawiłe. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat właściwości pelletu i ekogroszku.

Tekst napisany na podstawie informacji z: marko24.pl.

Pellet – właściwości

Pellet to granulat drobnej wielkości w kształcie walców albo malutkich kulek. Jego wymiary to zazwyczaj 6-8mm. Wartość kaloryczna pelletu waha się w granicach od 24 do 29 MJ/kg (megadżule na kilogram). Pellet to jeden z bardziej ekologicznych i wartych uwagi sposobów na ogrzanie budynku. Jego wartość opałowa jest podobna do wartości opałowej drewna – do ich produkcji wykorzystuje się odpady z drewna bez żadnych dodatków chemicznych. Cena pelletu zaczyna się już od około 850zł za tonę.

Jakie są właściwości ekogroszku?

Ekogroszek to typ paliwa stałego pozyskiwany z węgla kamiennego. Aby uzyskać ekogroszek z węgla należy go pokruszyć, przesiać, a w następnej kolejności przepłukać. Zaskakująco ekogroszek w przeciwieństwie do węgla kamiennego jest dużo bardziej ekologiczny, wydajny, a również łatwiejszy w wykorzystaniu. Ekogroszek, podobnie jak pellet, jest niewielki – rozmiar jego ziarenek waha się w granicach od 5 do 25mm. Jego wartość kaloryczna to minimum 26MJ/kg, co jest jedną z największych wartości spośród dostępnych typów paliw. Pozostawia niedużą ilość pyłów, jak i popiołu. Jednakże zanim postawisz na ekogroszek upewnij się, że nie jest podrabiany. Ze względu na rosnącą popularność ekogroszku, na rynku pojawiają się podrabiane paliwa, które są mieszaniną niskiej jakości miału węglowego z dodatkowymi, nieznanymi domieszkami.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy kupnie paliwa opałowego? Łódź i okolice

Warto wiedzieć, że wiele firm produkujących pellet oferuje sprzedaż z dostawą do domu. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić o zorganizowanie transportu samodzielnie. Pellet zostanie dostarczony prosto pod Twój dom. Zatem nim zdecydujesz się na kupno – sprawdź dokładnie ofertę danej firmy.

Być może zainteresuje Cię również: