Sprzątanie

Na co uważać podczas deratyzacji?

Co oznacza termin deratyzacja?

Najłatwiej jest powiedzieć, że deratyzacja polega na dyskwalifikacji szkodników w szczególności myszy oraz szczury. Gryzonie rozmnażają się niesamowicie szybko, a niestety są nosicielami groźnych chorób i sieją spustoszenie w piwnicach albo co gorsza w ścianach, zjadają przewody i niszczą rury .

Deratyzacja może być chemiczna i mechaniczna, możliwe jest także wykorzystywanie obydwu metod w celu lepszego efektu. Deratyzacja chemiczna bazuje na substancjach trujących, które wykładane są w najczęściej odwiedzanych przez gryzonie miejscach. Trutki mogą być w formie ziaren, pianek i bloków woskowych. Wszystkie trucizny są odpowiednio zabezpieczane przed innymi zwierzętami i dziećmi oraz odpowiednio oznakowane. Deratyzacja mechaniczna polega na postawieniu specjalnych pułapek, wabików albo lepów, które mają za zadanie zwabić i złapać gryzonie. Sama w sobie nie zabija szkodników.

Czego należy przypilnować przeprowadzając deratyzację?

Wskazane jest, żeby nie wpuszczać dzieci i zwierząt domowych do pokoi z trucizną na szczury. Szczególnie narażone na zatrucie są koty, które polują na myszy. Szkodniki, które wezmą truciznę stają się powolne, jednak wciąż ruszają się. Z tego powodu kotu prościej na nie zapolować, niestety powoduje to zatrucie się zwierzaka. Ważne jest aby ograniczyć zwierzętom wszystkie pokoje, w których porozstawiane są substancje trujące, a jeżeli mamy taką możliwość – zaprowadzić zwierzaka na ten czas do bliskich.

Kto zleca i przeprowadza deratyzację?

Każdy zarządzający nieruchomością jest zobligowany do zorganizowania deratyzacji jeśli tylko w budynku zaczynają pojawiać się gryzonie. Jest to zapisane w Ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi. Nie musisz o tym myśleć jeżeli mieszkasz w bloku, ponieważ wchodzi to w zakres kompetencji administracji albo spółdzielni mieszkaniowej. 

Każda gmina posiada również własne zapisy, które opisują ile razy w ciągu roku należy przeprowadzać deratyzację. W Warszawie konieczne jest to dwukrotnie w ciągu roku – w miesiącach kwiecień-maj a także listopad-grudzień. W tym celu zgłoś się https://24dezynsekcja.pl/deratyzacja-warszawa/. Przedsiębiorstwo to świadczy usługi na terenie takich dzielnic stolicy jak Bielany czy Praga.

Pamiętaj, że nie opłaca się odkładać w czasie deratyzacji. Przede wszystkim nieegzekwowanie przepisu jest wykroczeniem i bardzo możliwe, że dostaniesz za to grzywnę. A co więcej, myszy i szczury są ogromnym kłopotem i im bardziej będziesz przedłużać wykonanie odszczurzania, tym dłużej będzie to trwało. Przy większym problemie warto też znaleźć przetestowaną firmę, którą spokojnie zlokalizujesz w Warszawie.