Prawo

Kiedy skorzystać z usług doradcy podatkowego?

System podatkowy jest w Polsce mocno rozbudowany. Jego funkcjonowanie opiera się na licznych wyjątkach, adnotacjach czy zniżkach. Przeciętnemu Polakowi ciężko jest się w tym odnaleźć.

Jeśli człowiek ma więcej niż jedno źródło dochodów sytuacja staje się jeszcze bardziej zagmatwana. Niedostateczna znajomość przepisów, a także stałe zmiany zachodzące w ich ramach są powodem licznie występujących błędów. Korzystają na tym przede wszystkim urzędy, a stratne są jednostki.

Żeby prawidłowo móc rozliczać swoje dochody, niejednokrotnie niezbędna jest pomoc. Taką pomoc oferuje doradca podatkowy w Koszalinie. Jest to zawód, który zyskuje coraz większe grono odbiorców. Czym zajmuje się doradca podatkowy? W jakich przypadkach może być dla nas pomocny?

Doradca podatkowy – obszary działalności

Doradca podatkowy to funkcja, która łączy w sobie rolę prawnika i specjalisty od finansów. Jego zakres obowiązków jest znacznie bardziej szeroki niż działania księgowego. Doradca podatkowy musi być na bieżąco z wszelkimi nowościami w branży. Dzięki odpowiednim kwalifikacjom pomaga on swoim klientom w efektywnym optymalizowaniu podatków.

Celem doradcy podatkowego jest ochrona praw, a zwłaszcza kapitału swoich klientów. W związku z tym, doradca podatkowy działając w granicach prawa, wyszukuje możliwości do stosowania ulg czy upustów podatkowych.

Ponadto doradca finansowy jest przedstawicielem swoich klientów w potyczkach z różnymi instytucjami podatkowymi. Żeby uzyskać prawo wykonywania tego zawodu, doradca podatkowy musi otrzymać certyfikat z Ministerstwa Finansów.
Od doradców podatkowych wymaga się działań etycznych, zgodnych z prawem, jak również zachowania tajemnicy zawodowej.

Kiedy doradca podatkowy może nam pomóc?

Do doradcy podatkowego powinniśmy się zgłosić w sytuacjach, kiedy przepisy z którymi się spotykamy wywołują niepokój. Doradca przedstawi nam możliwe z punktu widzenia prawa rozwiązania. Niejednokrotnie takie doradztwo pozwala znacząco obniżyć koszty działania przedsiębiorstwa.

Doradca podatkowy jest przydatny w chwili gdy stajemy przed kontrolą bądź postępowaniem podatkowym. Kiedy państwo wymaga od nas poniesienia określonych opłat wtedy również pomocna może być osoba doradcy podatkowego.

Ponadto doradztwo podatkowe polega na badaniu kondycji finansowej podmiotów. Jego działanie przyczynia się do wzrostu wiedzy odnośnie praw i obowiazków podatkowych.

Nawiązując współpracę z doradcą podatkowym, można też zlecić mu prowadzenie księgowości i rozliczeń w firmie – zeznań i deklaracji podatkowych. Jego wiedza i doświadczenie pozwalają zwiększyć transparentność firmy i zoptymalizować wpływy i wypływy z budżetu.

Jak szukać doradcy podatkowego?

Szukając godnego zaufania doradcy podatkowego powinniśmy uwzględnić opinie o nim. Część z nich bez problemu znajdziemy w internecie. Warto też samodzielnie poszukać informacji, choćby pytając wśród znajomych.

Podsumowując, doradca podatkowy to inwestycja, która szybko i konkretnie może się nam zwrócić. Wobec tego, warto podejść do tego zagadnienia poważnie.