Fotowoltaika

Jak powstają projekty instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika staje się obecnie coraz z roku na rok staje się coraz popularniejsza. Jest to nie tylko bardzo przyjazne dla środowiska, ale też ekonomiczne rozwiązanie. Dzięki zamontowaniu paneli fotowoltaicznych można znacznie zaoszczędzić na kosztach zużycia energii elektrycznej. Aby jednak instalacja odpowiednio działała, powinna być przede wszystkim przemyślana. W tym celu najlepiej zacząć od jej dokładnego zaprojektowania. Na co zwrócić uwagę podczas projektowania instalacji fotowoltaicznej?

Partnerem artykułu jest firma Technit – fotowoltaika w Gdańsku.

Co uwzględnia projekt instalacji fotowoltaicznej?

Projekt instalacji fotowoltaicznej powinien określić wszystkie parametry budynku, na którym ma ona powstać. Niezwykle istotne, by był on także stworzony według potrzeb mieszkańców. W projekcie pracownicy szczegółowo rozpiszą budowę dachu – jego kąt nachylenia, kształt i wymiary, a także typ pokrycia. Pod lupą znajdą się także parametry terenowe – między innymi nasłonecznienie. Wyjątkowo ważne jest zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną, ponieważ od niej zależy wielkość instalacji. Brane pod uwagę są zarówno dotychczasowe rachunki, jak i przewidywane zapotrzebowanie.

Czy zdecydowanie się na pomoc specjalisty to najkorzystniejsze rozwiązanie?

Na początku powinno się zaznaczyć, że projektowanie instalacji fotowoltaicznych nie jest prostym zadaniem. Samodzielne zabranie się za to nie będzie najlepszym wyjściem – nie tylko dlatego, że zajmuje dużo czasu oraz zaangażowania, ale również wymaga odpowiedniej wiedzy.

Znacznie lepiej jest skorzystać z pomocy firm fotowoltaicznych. Pracownicy w pełni profesjonalnie podejdą do zagadnienia, a klient nie musi się już niczym martwić. Dobra ekipa przyśpieszy czas realizacji instalacji. Dzięki doświadczonym pracownikom można zyskać gwarancję, że wykonana instalacja będzie wysokiej jakości. Projekt zostanie zgrany z wymaganiami technicznymi i terenowymi.

Jak przebiega przygotowanie projektu instalacji fotowoltaicznej?

Pracownicy przeprowadzą z mieszkańcami wywiad, aby lepiej poznać ich wymagania oraz aktualne wykorzystanie prądu. Później obliczą zużycie prądu oraz dopasują odpowiednio wydajną instalację. W czasie planowania najlepszej instalacji ekipa uwzględni straty spowodowane zacienieniem. Projektant dokładnie rozplanuje rozłożenie przewodów, łączenie z instalacją elektryczną wewnętrzną oraz miejsce umieszczenia falownika.

Być może zainteresuje Cię również: