Edukacja

Jak dokładnie stworzyć okładki do książki?

Szybki rozwój internetu spowodował, że wielu sympatyków książek, zaczęło martwić się dostępnych w internecie, co jeszcze bardziej zwiększa ich popularność, a niejednokrotnie nawet bardziej zachęca do zakupienia – np. po przeczytaniu w sieci kilku stron, podjąć decyzję o kupnie prawdziwej książki. A kiedy już go otrzymamy i książka okaże się strzałem w dziesiątkę, jak najlepiej ją zabezpieczyć przed uszkodzeniami fizycznymii i upływem czasu? Wynik jest prosta – samemu wykonać okładkę do takiej książki!

Kluczowe zalety okładek

Już od pierwszych lat owijaliśmy książki w okładkę. Powodów istniało wiele: by konserwować przed uszkodzeniami, , po to, żeby nakleić naklejkę z imieniem i nazwiskiem posiadacza, nie uszkadzając przy tym oryginalnej okładki lub zwyczajnie dlatego, aby książka lepiej się prezentowała i była bardziej barwna. Oczekiwania były różne, ale jednak funkcja była identyczna: ochrona przed uszkodzeniem oraz upływem czasu. Okładki na książki towarzyszyły nam od zarania dziejów, więc warto się dowiedzieć, jak można samodzielnie je wykonać, na egzemplarzach, które posiadamy w swojej kolekcji.

Jak samemu zrobić interesującą okładkę na książkę?

Samodzielne wykonanie okładki to sposób na interesujące i twórczę spożytkowanie czasu wolnego i jednocześnie na bycie proekologicznym, ponieważ,bo możemy użyć do takiego projektu dosłownie wszystko co wpadnie nam w ręce. Stworzenie takiej okładki jest bardzo prostym procesem, który większości z nas sprawi dużo radości. Wystarczy tylko:

  • postanowić jaki materiał będzie nam towarzyszył – folia, makulatura a może znoszona t-shirt?
  • przygotować substytut na stole lub podłodze i położyć na nim otwartą książkę
  • w prawidłowy sposób zagiąć krawędzie, w taki sposób, aby idealnie przystawały do książki
  • oprawić okładkę dobranymi dodatkami np. naklejkami, obrazami lub literami – oczywiście wszystko jest kwestią gustu i chęci właściciela. Jeśli nie odczuwamy konieczności ozdabiania, to zostawmy książkę w spokoju.

W ten sposób stworzona okładka do książki będzie dobrze się wyglądać i zabezpieczać naszą książkę w obawie przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.