Fotowoltaika

Fotowoltaika – najczęściej powielane mity

Fotowoltaika jest w ostatnim czasie jednym z najbardziej powszechnych źródeł energii odnawialnej. Przez wzrost popularności, znacznie częściej rozmawia się o fotowoltaice nie tylko w specjalistycznym gronie, ale również wśród znajomych, którzy przypuszczalnie mają możliwość być zainteresowani inwestowaniem w to rozwiązanie. Im temat jest bardziej popularny, tym bardziej tym więcej pojawia się nieprawdziwych informacji. Pojawia się duża liczba niedowiarków, którzy rozpowszechniają nieprzychylne plotki poddające pod wątpliwość kwestie opłacalności, wytrzymałości czy też ilości energii, jaką możemy uzyskać. Czy rzeczywiście jest czego się bać? W tym artykule postaramy się rozwiać wszystkie mity jak też odeprzeć zarzuty stawiane przez niedowiarków.

Artykuł został napisany w oparciu o informacje ze strony firmy imigo.pl, fachowców działających na obszarze takich miejscowości jak Katowice, Gliwice czy też Oświęcim.

Polska nie jest odpowiednio nasłoneczniona

To pierwszy mit, który niestety z rezultatem potrafi odstraszyć możliwych inwestorów. Ludziom w Polsce wydaje się, iż ze względu na długa zimę oraz pochmurne dni panele fotowoltaiczne nie nie będą w stanie wytworzyć dostatecznej ilości energii. Mapy nasłonecznienia pokazują coś innego. Oszacowano, że w Polsce mamy około 1000kWh/m2, co znaczy, iż nie ma żadnych obaw, aby inwestować w panele fotowoltaiczne w Polsce.

Fotowoltaika jest nieopłacalna

Jest to mit, który odstrasza osoby zainteresowane montażem paneli fotowoltaicznych. Co, gdy po wydaniu pieniędzy okaże się, że jesteśmy stratni? Jest to nieuzasadniony lęk. W dzisiejszych czasach istnieje wielki wybór przeróżnych ulg i dopłat, które zmniejszają cenę inwestycji w panele fotowoltaiczne. Na dodatek, szacunkowo, standardowa instalacja fotowoltaiczna zwraca się po około 5-7 latach. Powinno się też wziąć pod lupę stale wzrastające koszty energii. Zwłaszcza dlatego warto postawić na uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców prądu.

Do montażu instalacji fotowoltaicznej potrzebne są pozwolenia

Według prawa budowlanego na zamontowanie fotowoltaiki o mocy elektrycznej wynoszącej do 40 kW, zezwolenia na inastalację nie są potrzebne. Może się zdarzyć, iż ze względu na zamontowanie paneli fotowoltaicznych będzie niezbędna ingerencja w konstrukcję dachu. To oczywiście może się być powiązane z koniecznością uzyskania zezwolenia.

Czy panele słoneczne działają zimą?

Praca fotowoltaiki nie jest ograniczona tylko do niektórych części roku. Jeśli zainwestujemy w panele fotowoltaiczne nie powinniśmy martwić się, że nie będą one pracowały zimą. Fotowoltaika działa przez okrągły rok, chociaż jak można się domyślić zimą ma mniejszą wydajność. Dzieje się tak dlatego, że zimą ilość słońca jest mniejsza, niż w lecie i wiosną. Zimą trzeba też pamiętać, żeby zwracać uwagę na to, czy panele słonecznie nie są przysłonięte przez śnieg. Powinno się je wtedy z niego oczyścić, aby mogły pracować jak należy. Zwykle jednak firmy zajmujące się montażem myślą o tym i instalują panele pod kątem około 30-45 stopni, żeby śnieg miał możliwość się z nich osunąć.

Być może zainteresuje Cię również: