Brak kategorii

Fotowoltaika – jaki jest koszt montażu

Fotowoltaika w Polsce staje się coraz bardziej popularna, co chwilę dziesiątki tysięcy polaków stawia na ten sposób podczas odnawiania swojego domu. Jeszcze kilka lat temu było to rozwiązanie zarezerwowane dla najbogatszych, teraz można zaobserwować panele fotowoltaiczne niemal na każdym budynku mieszkalnym. Prawdziwa fala na panele fotowoltaiczne trwa i nic nie wskazuje na jej koniec, a odnawialne źródła energii to prawda a nie odległe marzenie. Zwyżki kosztów prądu oraz coraz bardziej przystępne cenowo źródła energii odnawialnej efektywnie zachęcają klientów do inwestowania w fotowoltaikę. Dziś sprawdzimy ile rzeczywiście kosztuje fotowoltaika. Jaki jest powód tego, iż panele fotowoltaiczne w tak zawrotnym tempie zyskują popularność? Ile kosztuje ich założenie? Jak oszczędzić decydując się na panele fotowoltaiczne? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w tym tekście.

Dlaczego ceny fotowoltaiki są coraz niższe?

Na to składa się masa czynników. do obniżenia kosztów paneli fotowoltaicznych przyczynia się rozwój technologii. Fotowoltaika jak każdy inny rodzaj nieustannie ewoluuje, co pozwala na produkowanie tańszych a także bardziej wydajnych paneli fotowoltaicznych. 

Prócz tego na rynku możesz zauważyć coraz większą konkurencję. Powstaje coraz więcej przedsiębiorstw specjalizujących się w fotowoltaice, aby zatrzymać konsumentów nieustannie współzawodniczą ze sobą oferując coraz mniejsze ceny za panele i serwis. 

Następnym aspektem są liczne dotacje, które możesz uzyskać inwestując w panele fotowoltaiczne. Przykładem takiego działania jest program Mój prąd, umożliwia on uzyskanie dopłaty na zakup fotowoltaiki. Program zapewnia nawet do 5000 zł bezzwrotnej dotacji na panele.

Koszt instalacji paneli fotowoltaicznych

Koszt zainstalowania fotowoltaiki obecnie waha się między 20 000 – 26 000 złotych za około 5 kWh. Ceny bardzo mocno ulegają zmianie, ale na ich wysokość wpływa w szczegolności ilość i jakość oddzielnych modułów.

Aby oszacować cenę zainstalowania fotowoltaiki dla budynku rodzinnego kluczowym względem jest wybór mocy instalacji. Warto zdecydować się na inwestycję w technologię która całkowicie zapewni roczne zapotrzebowanie energetyczne Twojego gospodarstwa. Średnio wynosi ono około 4000 kWh. Jeżeli weźmiesz pod uwagę ewentualne straty energetyczne, które mogą pojawić się podczas użytkowania odpowiednim będzie system o mocy 5 kWh. 

Powinieneś wziąć również pod uwagę technologię w jakiej wyprodukowane są pojedyncze podzespoły, która ma przełożenie na ich koszt. Technologie dostępne na rynku to głównie elementy polikrystaliczne, monokrystaliczne jak też amorficzne. W trakcie wyboru zobacz jaki okres gwarancji obiecuje firma oraz wydajność elementów. Zobacz także dokładnie typ inwertera lub mikroinwerterów.

Jak zwiększyć wydajność paneli fotowoltaicznych?

Aby uzyskać dobrą wydajność paneli fotowoltaicznych w trakcie montowania trzeba pamiętać o kilku kwestiach które wpłyną na ich pracę:

Panele fotowoltaiczne powinny być zamontowane w kierunku południowym, w ten sposób mogą uzyskać właściwą wydajność oraz wykorzystać maksymalnie moment kiedy słońce oświetla je najmocniej. Jeżeli jest to niewykonalne, zamontuj panele na zachód lub wschód.

Panele fotowoltaiczne osiągają najlepsze działanie kiedy kąt ich nachylenia wynosi około 45 stopni. Dotyczy to zarówno paneli instalowanych na gruncie jak i tych na dachu.

Miej w pamięci to, by miejsce montażu instalacji fotowoltaicznej było całkowicie niezacienione, uchroni cię to przed utratą ich wydajności.

Źródło informacji: https://ekover.pl/fotowoltaika-bydgoszcz/