Dlaczego tak właściwie przydatne są filtry przy systemach nawadniających ogród? Przede wszystkim łagodzą one zanieczyszczanie roślin osadami, które przekazywane są wraz z wodą podczas deszczu. W dodatku pomagają systemowi nawadniania nie zablokować się, a co za tym idzie – zapewniają bezbłędną pracę tego narzędzia. Opłaca się ich używać nawet jeśli nie korzystamy z wody deszczowej, gdyż możliwa jest sytuacja kiedy pojawią się zabrudzenia przykładowo po naprawie systemu nawadniania.
Filtry zawsze powinno się dobierać ze względu na rodzaj i rozmiar występujących zanieczyszczeń, a także całkowity przepływ. W sklepach możemy kupić 3 różne typy filtrów, dlatego też każdy znajdzie odpowiedni model na swoje potrzeby.
Czym wyróżniają się filtry siatkowe?
Filtry siatkowe są najmniej skomplikowanymi filtrami do systemów nawadniających. Zaliczają się do filtrów mechanicznych i do odfiltrowania brudów potrzebują siatki, która włożona jest do wkładu umieszczonego w obudowie. Filtr siatkowy staje na wysokości zadania podczas oczyszczania wody z elementów organicznych.
Warto dodać, że filtry siatkowe mogą być wykorzystywane samodzielnie, albo jako dodatek do filtrów żwirowych – wtedy mamy dwa razy większą skuteczność w oczyszczaniu wody.
W sklepach zobaczymy filtry manualne, półautomatyczne i automatyczne, a różnią się od siebie sposobem ich czyszczenia. Te manualne należy czyścić samemu poprzez wyjęcie wkładu, który następnie należy wyczyścić pod kranem. Filtry półautomatyczne mają pewnego rodzaju czujnik, który sygnalizuje, że konieczne jest umycie wkładu. Dalej należy samodzielnie przebrnąć przez tą czynność, ale jest to dużo szybsze niż podczas czyszczenia filtrów manualnych. Istnieją też filtry w pełni automatyczne, które mają indykatory zanieczyszczenia, plus do tego sterownik, który bez naszej pomocy myje siatkę filtra.
Filtry żwirowe – kiedy warto je kupić?
Filtry żwirowe (zobacz) dosyć często wykorzystywane są wspólnie z filtrami siatkowymi. Jest to spowodowane tym, że oczyszczają one wodę z wyznaczonych materiałów takich jak żelazo i mangan. Filtr siatkowy w takich momentach wspomaga oczyszczanie wody powierzchniowej i odsącza te odpady, których filtr piaskowy nie łapie.
Filtry żwirowe możemy podzielić na hydrocyklony i filtry beczkowe. Hydrocyklony to niewielkich rozmiarów filtry cechujące się dużą przepustowością. Są wykorzystywane przede wszystkim do usuwania roztworów mineralnych.
Filtry beczkowe natomiast mają zastosowanie przy odżelazianiu i odmanganianiu, usuwaniu zabrudzeń z wód powierzchniowych a także wyzbywają się szczególnie drobnych roztworów mineralnych. Takie filtry wypełniane są specjalnie dobranym do rodzaju osadów złożem filtrującym.
Charakterystyka filtrów dyskowych
Filtry dyskowe wyglądem i wielkością są bliższe filtrom siatkowym, niż żwirowym. Służą do oczyszczania wody z niewielkich osadów takich jak pyły i zanieczyszczenia małych frakcji. Warto pamiętać, że jeżeli chcemy brać wodę ze zbiorników rzecznych lub sadzawek to zdecydowanie korzystniej jest wykorzystać filtr żwirowy.
Filtry dyskowe zbudowane są z rusztu z dyskami plastikowymi, które zbierają zabrudzenia. Dokładnie tak jak filtry siatkowe trzeba je czyścić – wtedy powinno się zdjąć obudowę, wyciągnąć dysk, opłukać go pod kranem i na koniec włożyć do obudowy.
Ważne jest to, że filtry nie są jednorazowe – wystarczy je zmienić wtedy, kiedy ulegną zniszczeniu. W sklepach zobaczymy kilka rodzajów filtrów i przed zdecydowaniem się na konkretny typ, moglibyśmy przemyśleć który będzie dla nas idealny. Wybierając filtr trzeba zwrócić uwagę na to jaką wodę wykorzystujemy do systemów nawadniania i jaki jest jej przepływ. W zależności od tego będziemy wybierać między filtrami dyskowymi, siatkowymi oraz żwirowym.