Nawadnianie ogrodów to procedura, dzięki której nasza zielona przestrzeń może cieszyć się doskonałym wyglądem o każdej porze roku. Przed zabraniem się za nawadnianie ogrodu powinno się znać kilka porad, które sprawią, że nawadnianie będzie korzystne. Żaden ogrodnik nie chciałby stracić swoich plonów ze względu na przelanie czy niewystarczające podlanie roślin. Stworzyliśmy ten poradnik, aby pomóc Ci zrozumieć jaki jest najlepszy najefektywniejszy sposób na nawadnianie roślin. Poruszymy także sprawę powrzechnych mitów dotyczących nawadniania.
Wpis powstał na podstawie informacji zaczerpniętych ze strony www firmy watermil.pl.
Jak uniknąć komplikacji – spraw, by liście były suche
Wydawać by się mogło, że to dobry znak, gdy cała roślina jest mokra. To mylne przekonanie. Należy uczulić się na fakt, że mokre liście rośliny, zwłaszcza w lecie, mogą rodzić pewne problemy w przyszłości. Mokre liście bardzo szybko przeobrażą się w chore. Ze względu na długotrwały kontakt z wodą możemy być przekonani, że dopadnie je choroba grzybicza. Mokrym liściom wystawionym na pomieniowane słoneczne grożą poparzenia. Pamiętaj, aby kilka razy utwierdzić się, czy system nawadniania, który zastosujesz nie sprawi, że liście będą mokre. To właśnie z tego względu w wielu wypadkach warto wykorzystać nawadnianie kropelkowe.
W jakich godzinach nawadniać ogród?
Problemy związane z trybem nawadniania ogrodu to jedne z najczęstszych, które frapują ogrodników. Jak zaplanować nawadnianie, by nie martwić się o rośliny? {Przede wszystkim|Co najważniejsze -) pamiętajmy o nawadnianiu w godzinach, w których ziemia jest stosunkowo chłodna i nie ma słońca, które mogłoby wyparować wodę. Nawadnianie roślin pomiędzy 10:00 a 18:00 może niestety skutkować zmarnowaniem około 30% wody – zostanie ona wyparowana. Zatem, by mieć pewność, że woda się nie zmarnuje – podlewajmy swoje zbiory wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Nawadnianie rankiem ma dodatkową, ważną mocną stronę. Przygotowujemy wtedy rośliny do nadchodzącej w trakcie dnia suszy. W tym momencie należy rozważyć systemy nawadniania ogrodów – umożliwią one nam nie martwić się, że zapomnimy nawodnić nasze plony.
Nie wierz w te mity, które mogą zabić twoje rośliny!
Dzień wcześniej padał deszcz, więc dziś nie podlewasz swoich roślin? Nic bardziej mylnego. Przemyśl, czy deszcz trwał przez cały dzień, czy padało jedynie parę godzin. Mały deszcz nie nawodni twoich plonów. Przekonanie, że lekki deszcz należycie nawodnił nasze rośliny może doprowadzić do ich obumarcia.