Wykończenie

Budowa schodów – jakie są wymagania budowlane?

Budując dom ze schodami, musimy być wiedzieć, że konieczne jest spełnianie przez nich norm, które zawarte były w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 2002 roku. Umieszczone są tam dane na temat minimalnych szerokości biegu schodów i głębokości stopni oraz maksymalnej wysokości stopni. Wszystko dzieli się na typ budynku, który jest stawiany i brane pod uwagę jest to czy są to schody na zewnątrz czy może wewnątrz. Jakie więc schody możemy zamontować w mieszkaniu dwupoziomowym, a jakie będą odpowiednie do obiektu opieki zdrowotnej?

Jaka może być szerokość schodów?

Ustawa dokładnie opisuje jaka może być minimalna szerokość schodów w różnych budynkach. Dla przykładu w budynkach jednorodzinnych będzie to co najmniej 80cm, jednak najbardziej komfortowe i najczęściej spotykane bywają schody, które mają 110cm. Jednakowo sytuacja wygląda w przypadku mieszkań dwupoziomowych, ale już inaczej będzie w blokach lub budynkach użyteczności publicznej. Schody w tych miejscach muszą mieć przynajmniej 120 cm i jednakowo będzie w kwestii przedszkoli i żłobków. Budynki opieki zdrowotnej podlegają jeszcze innym zasadom i muszą posiadać jeszcze szersze schody, które osiągają szerokość nie mniejszą niż 140cm. 

Jak wysokie i głębokie powinny być stopnie?

Zgodnie z regulacjami dotyczącymi wymagań technicznych, w domach jednorodzinnych lub mieszkaniach dwukondygnacyjnych wysokość stopni nie może przekraczać 19 cm, ponieważ wtedy staną się zbyt strome. Najpopularniejsza wysokość to między 16 a 18 cm – w takich sytuacjach schody są najbardziej wygodne.

Inaczej sprawa wygląda przy obiektach wielorodzinnych lub użyteczności publicznej, ponieważ tam wymiar ten nie może przekraczać 17,5 cm. 

Na dodatek rozporządzenie zawiera również dane o ilości stopni oraz ich profilu. Zamawiając schody powinniśmy być świadom, że bieg schodowy może posiadać nie więcej niż 10 stopni na zewnątrz budynków i 17 stopni w środku budynków.

Jeśli mowa jest o głębokości stopni to wiele zależy od typu schodów. Przy schodach prostych, ustawa mówi, że stopnie muszą być głębokie na około 25-32cm. Jeżeli natomiast chodzi o schody kręcone, wachlarzowe albo zabiegowe, to powinno być to minimum 25cm w nie mniejszym oddaleniu niż 40cm od poręczy. Dzięki temu schodzenie oraz wchodzenie po takich schodach powinno być komfortowe i niegroźne. Jeśli znajdziecie zaufanego producenta schodów to bez wątpienia naprowadzi Was na to jakie wartości techniczne muszą one spełniać. Sprawdzoną firmę znajdziecie z pewnością w Koszalinie.

Czy są jakieś przepisy o barierkach?

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w kwestii warunków technicznych budynków, przy szerokości schodów większej niż 4 m powinno się zamontować ekstra balustradę pośrednią.

Ustawa również zawiera zapis na temat największego możliwego prześwitu oraz wymiaru przelotu między częściami wypełnienia barierki, który nie może być większy niż 12 cm. Przepis ten dotyczy bloków, ośrodków oświaty i wychowania a także zakładów opieki zdrowotnej. Oprócz tego barierki przy schodach, które przytwierdzane są do ścian, muszą być oddalone od nich o co najmniej 5 cm.

Jak widzicie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w miarę szczegółowo opisuje jakie schody powinno się nabyć, ale dalej daje nam dosyć duże pole do popisu. Sprawia to, że oprócz tego, że schody mogą być eleganckie to będziemy mieć pewność, że są bezpieczne i przepisowe. Pamiętajmy tylko o zatrudnieniu zaufanej firmy do budowy i montażu schodów. Taką bez wątpienia odnajdziemy w Koszalinie.

Źródło: Stolmark – schody Koszalin i całym województwie pomorskim

Być może zainteresuje Cię również: