Aranżacja

Architekt wnętrz – ile kosztuje w Warszawie?

Ostatnimi czasy zatrudnianie architekta wnętrz staje się coraz bardziej popularne. Dzięki niemu nasz dom może nie tylko dostać nowy wygląd, ale także zmienić się na bardziej funkcjonalne. Koszt za tych projektantów nie jest z góry ustalony. Różni się zależnie od miejscowości i zakresu pracy. Co więcej oddziałuje na ostateczny koszt takiego serwisu? Jakiej kwoty powinniśmy oczekiwać w Warszawie?

Tekst został napisany z pomocą Michał Strawa – architekt wnętrz Warszawa.

Czym zajmuje się architekt wnętrz?

Architekt wnętrz wykonuje projekty wnętrz budynków. Jego obowiązkiem jest nie tylko piękne rozstawienie sprzętów, ale też sprawienie, że wnętrze będzie praktyczne. Architekci po studiach mają też pojęcie na temat materiałów wykończeniowych, potrafią wykonywać rysunki techniczne, rzuty, projekty 3D wnętrz. Architekci świetnie potrafią posługiwać się programami graficznymi. Warto nie porównywać architekta wnętrz z projektantem i dekoratorem. Ten pierwszy posiada wykształcenie kierunkowe i jest inżynierem, aby być projektantem i dekoratorem nie jest wymagane posiadanie żadnego wykształcenia kierunkowego.

Dlaczego cena za projekt mieszkania jest inna niż za projekt domu?

Szczególnie ważna jest wielkość i rodzaj projektowanego lokalu. Na pewno koszt za projekt kawalerki będzie się różnił od domku piętrowego. W tej sytuacji nie jest to oczywiste, ponieważ przeważnie architekt weźmie większą opłatę za metr za zaprojektowanie małego mieszkania niż domu. Najważniejszy powód jest taki, że w domach najczęściej przestrzeni jest dużo i można sobie pozwolić na dużo więcej wyboru w projektowaniu. W mieszkaniu natomiast liczy się każdy kąt i każdy nawet niewielki kawałek przestrzeni. Zaprojektowanie praktycznej kawalerki wymaga bezwzględnie więcej pracy.

Nie znaczy to mimo wszystko, że projekt mieszkania będzie kosztowało więcej niż dużego domu. Architekci najczęściej wyznaczają cenę za 1m2 a kawalerka jest przecież dużo mniejsza niż dom.

Od czego jeszcze zależy cena za architekta wnętrz?

Poza typem i wielkością projektowanej przestrzeni ważne są kwalifikacje i doświadczenie architekta. Projektant wnętrz jest zawodem otwartym, to znaczy, że mimo tego, że istnieją studia w tym zakresie – nie musisz posiadać dyplomu żeby zajmować się projektowaniem wnętrz. Na rynku z pewnością jest wiele osób oferujących takie usługi jednak nie posiadają wcale doświadczenia. Warto więc sprawdzić jak długo jest on na rynku, czy ma pozytywne opinie za aranżację mieszkań w Warszawie i czy ma dyplom za ukończenie studiów.

Ostatnią istotną rzeczą jaka wpływa na cenę projektu jest jego zakres. Możesz umówić się z architektem na zrobienie projektu koncepcyjnego oraz kompleksowego. Ten drugi oferuje o wiele więcej niż pierwszy rodzaj projektu, a mimo wszystko zawiera jego części. W ramach tego dostajesz różne możliwości układów pokoi, aranżację mebli, warianty tworzyw wykończeniowych, ale też wizualizację mieszkania i całą dokumentację techniczną.